Varrókalandok 7. – Gyerekpóló vagy lánykaruha egyetlen szabásmintával (86-98)

Februárban lehetőségem nyílt egy készülőfélben lévő applikációt tesztelni. Pattarina a neve, terv szerint nyártól lesz letölthető majd az áruházakból (Play Store, Apple Store..)

Varrókalandok 7. - Gyerekpóló vagy lánykaruha egyetlen szabásmintával (86-98)
Pattarina App

Valószínűsítem, fizetős lesz; talán lesz benne pár amúgy is ingyenes szabásminta kedvcsinálónak – de ez pusztán találgatás a részemről. A lényege, hogy a telefonunk kameráját használja az applikáció és így „rávetíti” az anyagra a szabásmintát a beállított méretben.

Nekem nagyon tetszett a használata, 2 dolgot is varrtam vele, ezt a gyerek pólót és magamnak egy ruhát (az első ruhadarabot magamnak!!!) Kicsit futurisztikus élmény volt, kicsit kellett gyakorolni vele, hogy jó legyen minden, de amint a végeredmény mutatja, megfelelő méretben lehetett átvinni az anyagra a szabásmintát.

/Egyetlen képernyőfotó az appból. Itt épp a ruhám felsőrészét próbálom átvinni az anyagra. Ezt láttam a telefonom kameráján át./


Szabásminta letöltése:

Az ingyenes szabásmintát egy hírlevélre való feliratkozás ellenében kapjátok meg. (Erről természetesen bármikor le tudtok iratkozni, a hírlevél alján keressétek meg az „Hier vom Newsletter abmelden” linket.)

Varrókalandok 7. - Gyerekpóló vagy lánykaruha egyetlen szabásmintával (86-98)

A képernyőfotó tablettel készült, számítógépen más az elrendezés, de ez ne zavarjon meg titeket

Varrókalandok 7. - Gyerekpóló vagy lánykaruha egyetlen szabásmintával (86-98)

E-mail-ben kapott letöltő link és egyben a hírlevélről leiratkozás linkje is


Tanácsok szabás előtt:

  • a nyakhoz használt passzénál mindenképp figyelni kell rá, hogy legyen elasztán benne, különben nem fog kellően kinyúlni, hogy a fejecske átférjen (passzéknál rendszerint ez megvan)
  • anyagválasztásnak a pamut jersey-t ajánlja, elasztánnal keverve
  • ha mintás anyagot választunk az anyagszükséglet több lehet, mint a táblázat mutatja
  • az anyagszükségletet egyszínű anyag esetében a „Stoffverbrauch” táblázatból olvashatjátok ki (150 cm anyagszélességet vesz alapul)
  • Größe auswählen” résznél lehet eldönteni, melyik méretet varrjuk a csemetének:

Varrókalandok 7. - Gyerekpóló vagy lánykaruha egyetlen szabásmintával (86-98)

  • a nyomtató beállítása fontos (tényleges méret legyen). Ezt az első oldalon található ellenőrző négyzettel tudjátok megállapíta: pontosan 5×5 cm kell hogy legyen. Először csak ezt az egy oldalt nyomtassátok ki. Így ha valami nem jó, nem pazaroltok el dupla annyi papírt.
  • illesszétek össze az oldalakat, B1 a B1hez, stb…
  • mindenképp elasztikus öltést használjunk varráskor (cikk-cakk) vagy overlock-ot, jersey tűvel
  • Bündchenmaße” résznél leolvashatjátok a passzé méretét, amiben MÁR BENNE VAN 0,7CM VARRÁSRÁHAGYÁS. Felső sor az ujjához való méret, az alsó pedig az egyenes derekú variációé

A szabásmintában olvasható néhány kifejezés:

Ärmel (ujjak)
Fadenlauf (szálirány)
Gegengleich zuschneiden (tükrözve kiszabni)
Halsausschnittstreifen (nyakkivágáshoz a passzé csík mérete)
Nahtzugabe (varrásráhagyás)
Rückenteil im Bruch (háta hajtáson)
Saumzugabe (felhajtásnak ráhagyás)
Schnittlinie Bündchenvariante (szabásvonala a passzés megoldáshoz)
Schnittlinie für die gesäumte Variante (szabásvonal a felhajtott megoldáshoz)
Schnittlinie gerader Saum (egyenesre vágott verzió szabásvonala)
Schnittlinie gerundeter Saum (lekereketített verzió szabásvonala)
Vorderteil ( eleje)


Szabás:

1x eleje hajtáson
1x háta hajtáson
2x ujja tükrözve
2x passzé ujjához
1x passzé nyakkivágáshoz


A szabásmintában a 0,7cm varrásráhagyás már benne van. A deréklezárásánál 1cm, a karok végén pedig 2cm, a dupla visszahajtásos elszegéshez.

Figyeljünk a szálirányra, amikor az alkatrészeket az anyagra helyezzük. Jelöljük be mindenképpen a kis becsípések helyeit is, valamint az eleje és a hátulja közepét is rögtön; ezek megkönnyítik az összeállítást később.

A „Zuschnittplan” résznél találtok egy példát/ajánlást egy 150cm anyagszélességre, aminek mindkét szélét behajtjuk, ide jön az eleje és a hátulja.


Varrás:

Képek vezetnek végig az összeállítás folyamatán, így én csak röviden írom le:

  1. Az ujjakat összevarrjuk, méghozzá ott, ahol a háta közepén találkoznak, persze színt a színre fordítva
  2. A hátát hozzátűzzük az ujjakhoz, színt a színre, majd összevarrjuk
  3. Most az elejét előbb az egyik oldali ujjához tűzzük és varrjuk, színt a színre, majd a másik oldalon is ugyanígy járunk el
  4. Végül az ujjakat és az oldalt egy varrással zárjuk, színt a színre
  5. Ahova passzét szeretnénk: a passzét előbb egy gyűrűvé/körré varrjuk össze, félbehajtjuk a „magasságát”. Bejelöljük a negyedeket rajta, az ujjan/derékon/nyakkivágáson is, végül a színére fordított pólónak a színére illesztjük. Tehát a színén lévő pólón van kívülről nyers élekkel összeillesztve a két anyagdarab- magyarán szín a színen (hű ez így jó bonyolultul hangzik)
  6. Az alját ha egyenesen simán csak el akarjuk szegni, akkor (szimplán 2cm-t vagy duplán 2x1cm-t) hajtsunk vissza. Végül gőzölős vasalóval vasaljuk ki
  7. Ha lekerekített derékrészt szeretnénk, az egy kicsit trükkös:

-Hátul nagy öltéshosszal es egyenes öltéssel a széle mentén végigmegyünk
-A cérnát jó hosszúra hagyjuk, hogy meg lehessen fogni
-Az alsó szálat óvatosan meghúzzuk, hogy az anyag elkezdjen egy kicsit fodrozódni
-A szegélyt egy kicsit visszahajtjuk (1-1,5cm), tűzzük, vasaljuk, végül rugalmas öltéssel levarrjuk
-A végén újra gőzzel vasaljuk meg.


A lépéseket sajnos ezúttal nem örökítettem meg, mert csak 2 szabad órám volt gyerekek nélkül. Így úgy döntöttem, hogy inkább a varrásra koncentrálok, hogy kész legyek.

Nagy sikert aratott a fiamnál, imádja az autókat, motorokat, buszokat, traktorokat…büszkén mutogatja mindenhol, hogy az ő pólóján bizony „brümm brümm” és „buf” van.

Ha mintás anyagot használtok, mint ahogyan én is tettem, figyeljetek oda a MINTA ÁLLÁSÁRA!!! Annyira koncentráltam rá, hogy jól vágjam ki, hogy végül a hátánál már elfelejtettem 🤦‍♀️ igen, ezért áll a hátán tótágast a járműpark. Persze mikor vettem észre? Amikor a képet ellőttem és visszanéztem a telefonomban. 😅 Azonnal kibökte a szemem, de addig fel sem tűnt.

Én butus nem olvastam végig a leírást sem a kapkodásban, csak csináltam érzésre. Ezért nekem pl. eláll hátul a lekerekített rész. Mindig. Utólag próbáltam valami hasonló „ráncolást” végezni rajta, de nem segített semmit, kibontani semmi hangulatom…lassan kezd megszorulni a feje a nyakában már, szóval növi is ki 🤦‍♀️ vagy csak sokat vettem ki a passzéból, mert frissen elkészülve elállt egy kicsit a póló…

Nekem nagyon tetszik ez a szabásminta, nem egyszerű póló, hanem van benne egy kis csavar. Féltem a lekerekített aljától, hogy lányos lesz, de szerintem nem az. Plusz mellette szól, hogy tovább fedi a derekát!!!

Lányoknak pedig olyan csodaszépséges darabokat lehet ezzel kihozni szerintem. Ah igen, ahhoz egyszerűen a pólót hosszabbra kell hagyni szabásnál és kész is. Ehhez mindenképp vegyetek méretet a gyerkőcről!

Remelélem nektek is tetszik, boldogultok a letöltéssel is és sok szép egyedi darabbal ajándékozzátok meg a csemetéket! ❤️🌱🌸

Jucus

2 örökmozgó fiú anyukája;
amikor időm engedi új dolgokat sütök,
régóta "sorban álló" dolgokat varrok,
és a kertben töltődök mókolás közben.

Miket írtam?

Mondd el a véleményed!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük